
Zvonek klubkatý
Campanula glomerata
Při cestě domů, vždycky než opustím areál můj pohled mnohem více než po kolemjdoucích, displejích či cestě přede mnou, klouže po trávnících, křovinách a všem živém, co nám areál FN nabízí. Cestu si často zpestřuji chůzí přes více či méně frekventovaná místa mimo běžné chodníky a cesty. A tu jsem takhle šel po mírném svahu za jídelnou a za novým shromažďovacím místem na odpad na mne vykoukli tihle krasavci. Tito zde kvetli asi 3-4 týdny na přelomu května a června.
Druh je rozšířen hlavně ve střední a západní Evropě, ve zbytku kontinentu vyrůstá řidčeji. Roste také v mírném pásu Asie až po Koreu a Japonsko. Druhotně se dostal do východních oblastí Severní Ameriky.
Je to rostlina původem z lesostepí, roste nejčastěji na lesních okrajích, prosluněných křovinatých i kamenitých stráních, nebo okrajích cest. Nesnáší zamokřená místa, vyhledává spíše vysychavé, kypré, hluboké půdy.
V Česku zvonek klubkatý roste od nížin až do cca 800 m n. m., v teplejších oblastech je hojnější. V současné době je považován za rostlinu, která na některých místech znatelně ustupuje.
Rostlina se pro své trvanlivé květenství pěstuje i v zahradách kde plní funkci nenáročné trvalky, byly vyšlechtěny variety s obzvláště bohatou násadou květů. Kvetoucí lodyhu lze použít i jako řezanou do vázy, kde dlouho vydrží kvést.

Černohlávek obecný
Prunella vulgaris
Hned s ústupem jara a příchodem letních dní nám začal po celém areálu (zvláště na plochách, které nejsou sečeny tak často) vykvétat tento na pohled známý a také velmi přínosný pomocník v lidovém léčitelství. Kromě něj nám zde kvete i jeho příbuzný Černohlávek velkokvětý. U něj však podobné léčivé účinky nebyly významněji prozkoumány a popsány.
Černohlávek obecný většinou roste na mírně vlhkých travnatých plochách.
Černohlávek obecný obsahuje několik látek s léčebnými účinky (např. třísloviny, hořčiny, pryskyřice aj.). Některé prameny tvrdí, že sbíraná nať v době květu podporuje hojení ran a má protizánětlivé účinky. Dokonce je údajně možné ho použít i jako kloktadlo při angíně. Dále pomáhá při bolestech žaludku a v koupeli utišuje bolesti svalů a kloubů.
Na hojení ran se používá jemně mletý prášek, nebo obklady z čerstvých rostlin. Odvar (vaří se cca 2 minuty) se používá k zastavení krvácení. Při žaludečních problémech se používá nálev (1 polévková lžíce rostliny na 0,3 l vody) pitý 3× denně, který lze použít i proti bolestem v krku.