Lokalita 6
Ze všech vytipovaných lokalit je tato s evidentně největší hmotou rostlinné biomasy. V situaci průzkumu (20.5.2020) plochy byly zjištěno, že tato plocha je beze zbytku kolonizována trávníkovým porostem s velmi hustou strukturou, ve které převládají hlavně: 3 druhy travin, 9 druhů kvetoucích bylin. Mezi nejvýznamněji zastoupené patří Pampelišky, Jetel plazivý, Jitrocel kopinatý, Sléz Přehlížený a v přízemních partiích hojná Tolice nejmenší. Tato plocha je ošetřována v režimu 1x-2x ročně sečení s ručním sběrem proschlého pokosku.
Pampeliška lékařská není botanicky jediný druh. Na území ČR se vyskytuje asi 250 tzv mikrospecií neboli mikrodruhů, které jsou si velmi podobné, z nichž je popsáno asi 100. Označení Pampeliška lékařská je tedy v podstatě označení komplexu nejbližších „mikrodruhů“.
Ačkoli je pampeliška lékařská (též známá jako smetánka lékařská) brána spíše jako plevel, už samotný její druhový název napovídá, že se jedná o významnou léčivku. Doporučována je zejména při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech. Zvyšuje tvorbu a vylučování žluči. Pozitivní účinky má i na trávící soustavu. Lze ji užívat při žaludečních poruchách, ale také při prudkém střevním kataru, nechutenství anebo zácpě.
Sbíráme kořen před rozkvětem rostliny (březen – duben), listy (květen – září), nať s kořenem (březen – duben). Droga je bez zápachu a má mírně nahořklou chuť. Z kořene lze po usušení, upražení a rozemletí připravit hořkou „pampeliškovou mouku“.
Je to také významná včelařská rostlina. V některých zemích se používá k přípravě bylinkových salátů nebo k výrobě vína.
Sléz přehlížený - Malva neglecta |
Jetel plazivý - Trifolia repens |
Pampeliška - Taraxacum sect. Ruderalia |